Кайти світу

Таїланд

Чи знаєте ви, що в Таїланді запуск повітряних кайтів є національним видом спорту?

Запуск повітряних зміїв завжди був для жителів цієї країни одним з найулюбленіших занять та протягом століть перебував під патронатом місцевих монархів.

У 1989 році Міністерство туризму Таїланду організувало перший міжнародний Таїландський фестиваль по запуску зміїв.

В останні роки інтерес до цій розвазі в світі посилився, що призвело до створення багатьох цікавих конструкцій і вдосконалення матеріалів, використовуваних для виготовлення «кайтов».

Тайські змії цікаві своє конструкцією і можливостями управління. Їх часто роблять у вигляді птахів, риб, осіб людей або змій.

Ну а справжні кайти для традиційних змагань діляться на два основних типи: це Chula і Pakpao. Цікаво, що Pakpao вважається «жіночим» кайтом, а Chula – «чоловічим».

Змагання між «різностатевими» летючими конструкціями вважається одним з найефективніших видовищ свята вітру. Під час офіційного турніру спеціальне поле по центру ділиться мотузкою на дві половини. Команда Chula розташовується проти вітру, а команда Pakpao, відповідно – за вітром. Сенс змагання полягає в тому, щоб зачепити противника і перетягнути його на свою територію. Для цієї мети «чоловічі» змії використовують так звані «barbs» (особливі колючки). Ну а «жіночі» змії накидають на суперника- «чоловіка» 12-метрове мотузяне ласо, або ж власний хвіст, заплутують і затягують на свою половину.

Камбоджі

В цій країні церемонія “klèng” (кайт) практикувалася до смерті короля Анг-Дуонга у 1859 році. Під час повного місяця у листопаді, священикам пропонували взяти їжу з неба, а ввечері, під покривом темряви, король та його придворні запускали повітряних зміїв до небесних духів.

У часи старої цивілізації кхмери, IX в XII століття, змій використовувався з релігійним поглядом. Під час королівських церемоній, священики завдяки зміям робили прогноз на майбутнє посухи або дощу протягом року.

Сезон польотів великих повітряних зміїв відбувається в листопаді, коли закінчується збір врожаю рису. Селяни будують повітряні змії у групах і запускають їх протягом ночі, щоб слухати пісню звукових дуг, названих “ек”. На дугах бамбука закріплена довга пластинка з тростини або листя пальми, яка повертається та видає ніжну мелодію.

Бразилія

У Бразилії запуски кайтів є дуже популярною грою, особливо в неблагополучних районах, оскільки не вимагає великих коштів та надає величезне задоволення.

Оскільки у фавелах мало вільного місця, кайти іноді замінюють футбол, який, однак, є національною грою. Тут змії також використовуються, як засоби комунікації. Залежно від використовуваного кольору та кількості повітряних зміїв в небі, зміст повідомлення може змінюватися. Наприклад, за допомогою повітряних зміїв можна запобігти рейду поліцейських.

У країні футболу, на повітряних зміях часто зображують емблеми місцевих команд, але в цілому конструкції дуже кольорові і геометричні. Хвіст дуже важливий, він виготовлений з бавовняної пряжі, на якій на однаковій відстані закріплені шматочки паперу. Його довжина також дуже важлива, вона вимірюється від 5 до 7 м довжиною. У районі Ріо, приблизно 40 мільйонів таких повітряних зміїв продається щороку.

Україна

А чи знаєте ви, що Україна має свій власний запатентований унікальний повітряний кайт? Цей кайт називається “Український повітряний п’ятикутний паперовий змій з емблемою Асоціації любителів повітряних зміїв «АЛПЗ».

Його розробник – людина легендарна. Це – Олексій Звірик, засновник і голова Херсонської міської дитячої громадської організації «Асоціації повітряних зміїв», кандидат психологічних наук, громадянин Світу, член Євроталанта, член Сингапурської та Італійської Асоціації повітряних зміїв. Пишаємося такими земляками!

Китай

Історія розвитку повітряних зміїв в Китаї буде означати розповідь про історію появи повітряних зміїв на Землі. У самих основ появи повітряного змія лежить легенда, яка говорить про те, що його винахідником можна вважати простого селянина на ім’я Лу Пань. У справу, як завжди, втрутився простий випадок. У той момент, коли селянин був у полі, порив вітру зірвав з його голови капелюха.

Вона була зроблена з бамбука і тонкої тканини, тому легко піднялася в повітря. Наздоганяючи і намагаючись його зловити, він зміг вхопитися лише за край стрічки, а сам капелюх продовжував парити. Ось так простий бамбуковий капелюх став першим прототипом повітряного змія.

Спочатку повітряні змії в Китаї були дерев’яними і називалися «муюань» – «дерев’яні змії», їх появу відносять до періоду Воюючих держав (475-221 рр. до н.е.), тобто як мінімум 2000 років тому. Після винаходу паперу, муюань перетворилися в Чжіюань (кит. «Чжи» – «папір»).

У той час кайти служили військовим цілям. Згідно з історичними записами, військові кайти були величезних розмірів, а деякі настільки, що витримували людську вагу. На таких зміях розвідники піднімалися в повітря і оглядали розташування ворожої армії. Крім того, їх використовували для поширення листівок над ставкою ворога.

У стародавній роботі «Записи дивовижних подій» говориться, що коли Сяо Янь, імператор Уди (464 – 549 рр.) Династії Лян, був оточений непокірними племенами під Хоу Цзин, сигнал про допомогу він подав на повітряному змії.

Багато китайців зводять спорудження повітряного змія з ранг мистецтва, надаючи йому форму дракона, метелики, павича, летючої миші, навіть трактора або будь-якого будинку, а також розфарбовуючи їх у всілякі кольори і відтінки. Існує навіть думка, що запуск повітряного змія робить дуже позитивний вплив на здоров’я та загальне самопочуття людини. При запуску літаючого одного китайці звільняють своє тіло від зайвої напруги, на якийсь момент, подумки летючи разом з ним над землею, в той же час зміцнюються шийні хребці і тренується гострота зору, адже не так просто відрізнити свого змія, що має розмір маленької точки в небі від зміїв, господарями яких є інші люди.

Японія

Японські 🇯🇵повітряні змії одні з найвидовищніших у світі! Традиційний кайт складається з дерев’яного каркаса до якого кріпиться полотнище, розписане різними мотивами, починаючи від осіб легендарних героїв війни, до неймовірних геометричних візерунків. В руках досвідченого майстра змій стає твором мистецтва. Вважається, що повітряні змії були привезені до Японії буддійськими священиками, які подорожували з Кореї і Китаю в історичний період Нара. В основному використовувалися в релігійних церемоніях. Сталося це в період між 6 і 8 століттями. Назва вперше фігурувало в японському словнику, складеному в 989 році, де їх називали «паперовими яструбами», що вказує на те, що перші повітряні змії в Японії були з зображеннями птахів. Японці увібрали в себе більшу частину китайської культури, але їм вдалося розробити і свої власні самобутні конструкції.Основна прямокутна форма, традиційна для Китаю, трансформувалася і придбала безліч варіантів. Серед перших виробів можна відзначити інноваційних журавлів, драконів, риб і черепах. Ці нові уявлення символізували процвітання, удачу і достаток. Деякі із зразків були призначені для залучення удачі, а інші відлякували злих духів. В Японії, як і в Китаї, є багато історій про повітряних зміїв, які використовуються для перевезення або підняття людей, у військових цілях або для отримання особистої вигоди.

Близько двох сотень років тому буддійський священик обіцяв фермерам, що, якщо вони будуть пускати повітряних зміїв в небо, яке розпоряджається дощами, вітрами і блискавками, це буде радувати богів і надавати благотворний вплив на погоду, яка принесе їм користь. Спочатку фермери робили невеликих повітряних зміїв, при цьому з кожним роком врожаї ставала все рясніше. Їх добробут ріс, а з ними і віра в чудесні властивості кайтів. Поступово з’явилися гігантські змії. Великі повітряні змії завжди подобалися японцями. У наші дні на території країни проводиться кілька дуже популярних фестивалів гігантських повітряних зміїв. Один з найбільших японських повітряних зміїв був «Wan Wan», шириною 24 метри. Змій, виготовлений в 1914 році, важив більше півтора тонн і обслуговувався двома сотнями людей. Його хвіст був довжиною 500 футів і виконувався з корабельних канатів. В останні два століття релігійне значення витіснили більш світські задоволення. Новорічний змій для японських дітей – значить нітрохи не менше, ніж різдвяний подарунок для західного дитини.Традиційно 5 травня японські повітряні змії парять в небі. Так відзначають день хлопчиків. На святі врожаю повітряні змії літають зі стеблами рису в знак символічної подяки за хороший урожай. Розфарбовані особами демонів, такі змії служать оберегом проти зла. Крім того, один з найвідоміших фестивалів повітряних зміїв в Японії – Хамамацу збирає 2 000 000 глядачів.