Історія кайтів

Перші згадки про повітряного змія зустрічаються ще в II столітті до н.е., в Китаї. Згідно з документами полководець Хань Сінь, ведучи облогу міста за допомогою повітряного змія виміряв висоту його стін. Але змії служили і мирним цілям, вони піднімали в небо феєрверки під час свят, їх використовували в рибній ловлі, підвішуючи на нитки над водою гачки. Крім того, він застосовувався селянами в якості городнього лякала.

А ось в Європу повітряний змій потрапив значно пізніше. Марко Поло, італійський дослідник, який повернувся з Китаю в 1295 р., написав точний звіт про конструкції повітряних зміїв і способі їх запуску.

Довгий час змії не знаходили практичного застосування. З другої половини XVIII в. їх починають широко використовувати при проведенні наукових досліджень атмосфери. У 1749 р. А. Вільсон за допомогою повітряного змія виробляв вимір температури повітря на висоті. У 1752 р. Б. Франклін провів експеримент, в якому за допомогою змія виявив електричну природу блискавки і згодом завдяки отриманим результатам винайшов громовідвід. М.В. Ломоносов проводив аналогічні експерименти і незалежно від Франкліна прийшов до тих же результатів.

Проводилися досліди по дослідженню атмосферної електрики, вони були надзвичайно небезпечними. 26 червня 1753 при запуску змія в грозу загинув колега Ломоносова, академік Г.В. Ріхман.

У XIX столітті змії також широко застосовувалися для метеорологічних спостережень.

На початку XX століття повітряні змії внесли свою лепту у створення радіо. А.С. Попов використовував змії для підйому антен на значну висоту.

Важливо відзначити використання повітряних зміїв при розробці перших літаків. Зокрема, А.Ф. Можайський, перш ніж почати будівництво свого літака, провів серію випробувань з повітряними зміями, які тягнула упряжка коней. На підставі результатів цих випробувань були вибрані розміри літака, які повинні були забезпечити йому достатню підйомну силу.

Практичні можливості повітряного змія привертали увагу військових. У 1848 р. К.І. Константинов розробив систему порятунку суден, що терплять лихо поблизу берега, за допомогою повітряних зміїв. Під час першої світової війни війська різних країн застосовували змії для підйому на висоту спостерігачів-коректувальників артилерійського вогню, розвідки ворожих позицій.

Якийсь Отто Лілієнталь з Німеччини в 1891 році вперше піднявся в повітря на повітряному змії власної конструкції, поклавши початок кайтінгу – виду спорту, при якому спортсмен пересувається по місцевості за допомогою повітряного змія.

В останні роки розвиток одержали так звані пілотажні змії – повітряні змії спеціальної форми, керовані за допомогою двох лееров. Пілотажний змій, на відміну від будь-якого іншого, здатний до вільного планування в повітрі, що і забезпечує його особливі властивості. Вони призначені для виконання комплексу пілотажних фігур різної складності.

По всьому світу створюються Клуби та спільноти, які об’єднують любителів повітряних зміїв – як конструкторів, так і просто запускають (Кайтфлайерс). Одним з відомих є KONE – Клуб повітряних зміїв Нової Англії, що входить до складу Американської Асоціації кайтингу.

Німецька компанія SkySails застосувала змій в якості додаткового джерела енергії для вантажних суден, вперше випробувавши його у січні 2008 року на судні MS Beluga Skysails. Випробування на цьому 55 метровому кораблі показали, що при сприятливих умовах витрата палива знижується на 30%.

Друга неділя жовтня – Всесвітній день повітряних зміїв (World Kite Day), в цей день любителі повітряних зміїв у всьому світі запускають свої літаючі конструкції.